Také OMV informuje o snížení dodávek plynu od Gazpromu

I rakouská společnost OMV v pondělí informovala, že ruský státní energetický monopol Gazprom jí dále snižuje dodávky plynu v souvislosti se začátkem údržbářských prací na plynovodu Nord Stream 1. TASR zprávu převzala z AFP.

„Společnost OMV byla ze strany Gazpromu informována o snížení dodávek plynu. Pro dnešek to znamená snížení přibližně o 70 % z množství, které přichází do uzlu Baumgarten nedaleko slovenských hranic,“ uvedla skupina v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře AFP.

Problémy v evropském energetickém průmyslu se tak ještě více prohloubily poté, co Rusko minulý měsíc výrazně zredukovalo dodávky na starý kontinent. To nutí vlády hledat způsoby, jak ušetřit energii a najít alternativní zdroje. Německo zvýšilo dovoz plynu z Norska, Belgie a Nizozemska, přičemž poptávka po plynu v zemi letos zatím klesla jen o 15 %, uvedli analytici společnosti Bernstein.

Pokud by se dodávky ruského plynu po skončení údržbářských prací vrátily alespoň na úroveň před odstávkou potrubí, Německo by mohlo mít zásobníky naplněné na 87 %, což by stačilo k pokrytí zimní poptávky, uvedli analytici z BloombergNEF. Zavření plynovodu by však znamenalo, že spotřeba musí klesnout, protože dostupnost zkapalněného zemního plynu (LNG) je stále problematická.

Dlouhotrvající výpadek v americkém zařízení Freeport na výrobu LNG po červnovém požáru a zastavení produkce společnosti Shell v australském Preludu v důsledku stávky udržují trh napjatý. Nejvíce LNG z Freeportu odebírají od začátku roku 2022 Francie a Nizozemsko, přičemž dodávky představují 10 % z celkového dovozu LNG v případě Francie a 15 % v případě Nizozemska.

Obavy z ruských dodávek během příprav na zimu však zůstávají v popředí zájmu evropských lídrů. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire o víkendu varoval, že kontinent se musí připravit na úplné zastavení dodávek plynu jako odvetu za sankce Západu vůči Rusku.

„Jsme konfrontováni s bezprecedentní situací, vše je možné,“ řekl o víkendu pro veřejnoprávní rozhlas německý vicekancléř Robert Habeck. A varoval také, že Berlín se musí připravit i na to nejhorší, úplné zavření Nord Stream 1, když se Evropa snaží zbavit se závislosti na dodávkách ruských energií.

Moskva už v červnu snížila transport plynu přes Nord Stream 1 o 60 % a odůvodnila to technickými problémy, zatímco Berlín to označil za „politické“ rozhodnutí. Tyto škrty měly dominový efekt na dodávky do několika států EU.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram