Také OMV informuje o snížení dodávek plynu od Gazpromu

I rakouská společnost OMV v pondělí informovala, že ruský státní energetický monopol Gazprom jí dále snižuje dodávky plynu v souvislosti se začátkem údržbářských prací na plynovodu Nord Stream 1. TASR zprávu převzala z AFP.

„Společnost OMV byla ze strany Gazpromu informována o snížení dodávek plynu. Pro dnešek to znamená snížení přibližně o 70 % z množství, které přichází do uzlu Baumgarten nedaleko slovenských hranic,“ uvedla skupina v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře AFP.

Problémy v evropském energetickém průmyslu se tak ještě více prohloubily poté, co Rusko minulý měsíc výrazně zredukovalo dodávky na starý kontinent. To nutí vlády hledat způsoby, jak ušetřit energii a najít alternativní zdroje. Německo zvýšilo dovoz plynu z Norska, Belgie a Nizozemska, přičemž poptávka po plynu v zemi letos zatím klesla jen o 15 %, uvedli analytici společnosti Bernstein.

Pokud by se dodávky ruského plynu po skončení údržbářských prací vrátily alespoň na úroveň před odstávkou potrubí, Německo by mohlo mít zásobníky naplněné na 87 %, což by stačilo k pokrytí zimní poptávky, uvedli analytici z BloombergNEF. Zavření plynovodu by však znamenalo, že spotřeba musí klesnout, protože dostupnost zkapalněného zemního plynu (LNG) je stále problematická.

Dlouhotrvající výpadek v americkém zařízení Freeport na výrobu LNG po červnovém požáru a zastavení produkce společnosti Shell v australském Preludu v důsledku stávky udržují trh napjatý. Nejvíce LNG z Freeportu odebírají od začátku roku 2022 Francie a Nizozemsko, přičemž dodávky představují 10 % z celkového dovozu LNG v případě Francie a 15 % v případě Nizozemska.

Obavy z ruských dodávek během příprav na zimu však zůstávají v popředí zájmu evropských lídrů. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire o víkendu varoval, že kontinent se musí připravit na úplné zastavení dodávek plynu jako odvetu za sankce Západu vůči Rusku.

„Jsme konfrontováni s bezprecedentní situací, vše je možné,“ řekl o víkendu pro veřejnoprávní rozhlas německý vicekancléř Robert Habeck. A varoval také, že Berlín se musí připravit i na to nejhorší, úplné zavření Nord Stream 1, když se Evropa snaží zbavit se závislosti na dodávkách ruských energií.

Moskva už v červnu snížila transport plynu přes Nord Stream 1 o 60 % a odůvodnila to technickými problémy, zatímco Berlín to označil za „politické“ rozhodnutí. Tyto škrty měly dominový efekt na dodávky do několika států EU.

Další články autora