Elektrobus MHD přepravil téměř půl milionu cestujících

Primátor Šale Jozef Belický hodnotí rozhodnutí o zavedení elektrobusu do městské hromadné dopravy (MHD) jako správný krok, oceňuje zejména ekologický a tichý provoz autobusu.

Městskou hromadnou dopravu v Šali zajišťuje společnost Arriva Nové Zámky. Koupí elektrobusu dopravce zajistil stoprocentní opravu vozového parku v šalianské MHD, protože ji pokrývá jen jedna linka. „Elektromobilita se stává hlavním trendem ve veřejné dopravě v celé Evropě. Stále více slovenských objednatelů následuje příklad Šale, protože praxe potvrdila všechny očekávané přínosy tohoto typu dopravy, tedy nulové provozní emise oxidu uhličitého, žádné škodlivé výfukové plyny, tichý provoz, ale i ekonomickou návratnost investice,“ řekl Silvestr Zemes, generální ředitel Arriva Nové Zámky.

Dvanáctimetrový nízkopodlažní a plně klimatizovaný elektrobus ujede na jedno nabití minimálně 120 kilometrů. Na jeho palubě se nachází 31 sedadel, z toho tři sklopné ve vyhrazené části určené k převozu dětského kočárku nebo invalidního vozíku. Elektrobus, který odveze najednou přibližně 70 cestujících, nabízí také bezplatné připojení na internet přes WiFi a USB zásuvky pro dobíjení mobilních zařízení. Pro vyšší bezpečnost cestujících je autobus vybaven také kamerovým systémem.

Trafficlights in the city at night time. Urban road view with blurred bus

Město Šaľa patří k průkopníkům elektromobility na Slovensku. V roce 2015 zakoupilo dva elektromobily pro městskou policii, o dva roky později uvedlo do provozu elektrobus. Zatím nejnovější elektromobil ve veřejných službách koupila radnice v roce 2019 jako referentský vůz. Na jeho koupi získala peníze z Envirofondu.

Další články autora