Průmyslu v květnu k růstu pomohl zejména automobilový průmysl

Slovenský průmysl se v květnu vrátil k růstu. Vydatně mu k tomu pomohl zejména klíčový automobilový průmysl, když uvolnění úzkých hrdel částečně restartovalo jeho produkci. Uvedl to v komentáři k květnové průmyslové produkci analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

V květnu se podle něj dařilo i dalším důležitým exportním odvětvím slovenského průmyslu – strojařům, výrobcům elektrických zařízení či hutníkům a zpracovatelům kovů. Naopak čísla průmyslu opět okresal nižší výkon domácí energetiky, ale i rafinérského průmyslu. Jemně slabší květen má za sebou i dřevozpracující a papírenský průmysl.

Upozornil, že nálada v domácím průmyslu se v červnu začala opět zhoršovat. To jen naznačuje, že květnové částečné oživení průmyslu by nemuselo mít dlouhou životnost. Několik odvětví může ve druhé polovině roku vykazovat pozvolné snižování produkce.

„Problémy automobilového průmyslu i ve zbývajících měsících roku by měly zůstávat zejména na straně nabídky (dodávek). Naopak, poptávka po nových vozech sice může začít snižovat zhoršující se finanční situace evropských domácností, na vysokých úrovních by ji ale měla stále držet odložená spotřeba z předchozích dvou let (odhadem na úrovni 25 až 40 % ročních prodejů) i příznivý cyklus obnovy vozového parku (do věku typického pro obnovu vozového parku se právě v příštích letech budou dostávat silné prodeje aut z let 2016 až 2019,“ dodal Koršňák.

„Výkon průmyslu tak v současnosti velmi závisí i na situaci na trzích, kde vládne vysoká nejistota kvůli napětí ve vztazích mezi Ruskem a Západem. Toto má vliv i na ceny komodit, zejména těch energetických jako plyn, elektřina či ropa, kde panují obavy o dostupnost dodávek v EU po zbytek roku či příští topnou sezónu,“ doplnil analytik Slovenské spořitelny Matej Horňák.

Podle analytičky 365.bank Jany Glasové vývoj v průmyslové výrobě bude iv dalších měsících kolísavý. „Směrem dolů bude produkce našich průmyslníků tažena nedostatkem surovin a materiálů, který je způsoben válkou na Ukrajině. Ta narušuje dodavatelsko – odběratelské vztahy a dodávky surovin. Pro slovenský průmysl je asi nejcitelnější nedostatek čipů a polovodičů,“ zdůraznila.

Young Woman Embracing Her New Car. Excited young woman and her new car indoors. Young and cheerful woman enjoying new car hugging steering wheel sitting inside

„Kvůli válečnému konfliktu se trhy obávají nedostatku ropy a plynu, což by zasáhlo i evropský průmysl. Ten je již nyní negativně ovlivněn prudce rostoucími cenami energií, které prodražují výrobu. Kromě toho průmysl čelí i nedostatku jiných produktů – Rusko je totiž důležitým exportérem kovů jako palladium, lithium a hliník. Spolu s Ukrajinou patří mezi největší producenty neonového plynu, který se používá při výrobě polovodičů a dalších vzácných plynů. To může ještě více prohloubit nedostatek čipů a polovodičů na globálním trhu,“ uzavřela Glasová.

Statistický úřad (SÚ) SR informoval, že průmyslová produkce v květnu 2022 po třech měsících meziročního poklesu stoupla o 1,1%. Meziměsíčně, oproti dubnu 2022, po zohlednění sezónních vlivů se průmyslová produkce zvýšila o 2,1 %.

Další články autora