Gazprom zahájil údržbářské práce na plynovodu Nord Stream 1

Ruský plynárenský gigant Gazprom v pondělí zahájil desetidenní každoroční údržbu na svém plynovodu Nord Stream 1, který směřuje přes Baltské moře do Německa. Vláda v Berlíně, jakož i další evropské země mají přitom obavy, že po této odstávce se dodávky plynu přes potrubí neobnoví. Vztahy mezi Ruskem a Západem se totiž v důsledku invaze na Ukrajinu zhoršily a Gazprom by mohl využít příležitosti a jednoduše zavřít ventily. TASR o tom informuje na základě zpráv AP, DPA a AFP

Plynovod Nord Stream 1, hlavní německý zdroj ruského plynu, má být mimo provoz od 11. do 21. července. Rutinní údržbářské práce zahrnují „testování mechanických prvků a automatizačních systémů“. Provozovatel plynovodu pro agenturu DPA uvedl, že tok plynu do Německa se postupně snižuje od 6:00 místního času.

Gazprom již minulý měsíc snížil tok plynu přes Nord Stream 1 o 60%. Odůvodnil to technickými problémy v souvislosti s chybějící plynovou turbínou kompresorové stanice, kterou partnerská společnost Siemens Energy poslala do Kanady na údržbu a kterou nebylo možné vrátit pro sankce Západu proti Moskvě.

Kanada nakonec o víkendu oznámila, že umožní návrat turbíny do Německa vzhledem k faktu, že nedostatečné dodávky plynu by způsobily německé ekonomice velké problémy.

Němečtí politici odmítli tvrzení Ruska, že za nedávným snížením toku plynu přes Nord Stream 1 jsou technické problémy. Podle nich bylo toto rozhodnutí politickým manévrem na vyvolání nejistoty a zvýšení cen.

Německý vicekancelář Robert Habeck má proto podezření, že Rusko může uvést „nějaké malé technické detaily“ jako důvod k neobnovení dodávek plynu přes Nord Stream 1 po údržbě.

Německo a zbytek Evropy se snaží snížit svou závislost na dovozu energie z Ruska. Německo, největší evropská ekonomika, již zredukovala dovoz ruského plynu z původních 55 % na přibližně 35 %.

Minulý měsíc Habeck aktivoval druhou fázi německého třístupňového krizového plánu pro dodávky zemního plynu, přičemž varoval, že země čelí „krizi“ a její cíle v oblasti naplnění zásobníků na plyn jsou ohroženy. Úřady už přitom diskutují o možnosti, že plyn bude muset být na příděl.

Oil Refinery Piping system

Pokud se dodávky ruského plynu po údržbě zcela zastaví, německý nadnárodní chemický koncern BASF zvažuje propuštění části ze svých zhruba 100.000 zaměstnanců.

Ve čtvrtek (7. 7.) německý parlament přijal plán, který zahrnuje omezení zimního vytápění na maximálně 20 stupňů Celsia a omezení dodávek teplé vody v jednotlivých kancelářích.

Další články autora