Průmyslová produkce v květnu 2022 meziročně stoupla o 1,1 %

Průmyslová produkce v květnu 2022 po třech měsících meziročního poklesu stoupla o 1,1 %. Meziměsíčně, oproti dubnu 2022, po zohlednění sezónních vlivů se průmyslová produkce zvýšila o 2,1 %. Informoval o tom Statistický úřad (SÚ) SR.

Po čtyřech měsících prohlubujícího se poklesu klíčové výroby dopravních prostředků nastal obrat a výroba automobilů navzdory přetrvávajícím problémům s dodávkami komponentů vzrostla meziročně o 10,3 %. Nejvýrazněji tak ovlivnila celkový vývoj průmyslu v květnu letošního roku. Aktuální výsledek významně ovlivnil i růst ve výrobě elektrických zařízení o 21,1% či výrobě strojů a zařízení o 3,7%. K lepšímu výkonu průmyslu pomohla také o 2,8 % vyšší výroba kovů.

Skutečnost, že průmysl nedokázal ještě výrazněji zvýšit svoji produkci ve srovnání s loňským rokem, ovlivnil zejména výrazný pokles v dodávce elektřiny a plynu o 27,1 % ao více než pětinu nižší výroba koksu a ropných produktů. Pokles na úrovni 16,9% zaznamenala i výroba počítačů a elektroniky.

Oil Refinery, Chemical & Petrochemical plant abstract at night.

V souhrnu za prvních pět měsíců roku 2022 klesla průmyslová produkce meziročně o 2,8 %. Minulý rok za stejné období to byl nárůst o 20,5%, který způsobil zejména výpadek produkce v prvních měsících pandemie nového koronaviru v roce 2020.

Další články autora