Společnost Wizz Air vykázala za 1. kvartál 2022/2023 provozní ztrátu

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air, kótovaná na burze v Londýně, vykázala za uplynulé čtvrtletí provozní ztrátu, ale očekává lepší výsledky během klíčových letních dovolenkových měsíců.

Konkrétně, aerolinie Wizz Air vykázaly za tři měsíce do konce června (1. čtvrtletí fiskálního roku 2022/2023 provozní ztrátu 285 milionů liber (336,94 milionu eur).

A jejich tržby na sedadlo a kilometr (RASK), které ukazují, kolik sedadel skutečně obsadily, se snížily o 10 %. Takzvaný faktor obsazenosti dosáhl ve sledovaném období 85 % úrovně před pandemií onemocnění COVID-19, což představuje pokles o 9 procentních bodů.

Na druhé straně se výrazně zvýšily náklady na palivo, a to 94 % oproti úrovním před pandemií v důsledku zdražování ropy.

Přesto dopravce očekává v létě zlepšení příjmů díky vyšším cenám letenek a stoupajícímu koeficientu obsazenosti, který podle rezervací na červenec by měl dosáhnout více než 90 % předpandemické úrovně.

Huge two storeys commercial jetliner taking of runway. Modern and fastest mode of transportation. Dramatic sunset sky on background

Aerolinie Wizz Air dodaly, že vzhledem k pokračujícímu chaosu na letištích zlepšily „agilitu a odolnost“ své sítě a upravily svůj rozvrh tam, kde zaznamenaly nejvíce problémů. Společnost během klíčového letního období sníží služby o 5 %, aby zaručila plynulejší provoz.

Další články autora