Italská společnost Eni oznámila snížení dodávek plynu od Gazpromu

Italská energetická společnost Eni v pondělí oznámila, že ruský státní gigant Gazprom jí dále snižuje dodávky plynu v důsledku desetidenní rutinní údržby na plynovodu Nord Stream 1. TASR zprávu převzala z AFP.

„Gazprom oznámil, že ode dneška bude společnosti Eni dodávat přibližně 21 milionů metrů krychlových (m3) plynu denně, přičemž průměr za uplynulých několik dní byl přibližně 32 milionů m3/den,“ uvedla Eni.

Část z dodávek plynu od Gazpromu se do Itálie dostává přes plynovod Trans Austria (TAG), ale další část přichází přes Nord Stream 1, který byl oficiálně odstaven z důvodu pravidelné údržby.

Evropa se však obává, že vzhledem ke zhoršení vztahů s Ruskem pro jeho invazi na Ukrajinu by Gazprom mohl využít příležitosti a po údržbě už jednoduše neobnovit provoz Nord Stream 1. To by prohloubilo energetickou krizi na starém kontinentu, kde nejisté dodávky tlačí před zimou ceny plynu nahoru.

Plynovod Nord Stream 1 přepravoval zhruba 55 miliard m3 plynu ročně z Ruska do Německa přes Baltské moře. Údržbářské práce by měly trvat od 11. do 21. července.

Provozovatel Nord Stream AG potvrdil, že odstávka začala podle plánu v 6:00 místního času v Německu, a že toky plynu klesnou na nulu během několika hodin.

Rusko už minulý měsíc snížilo dodávky přes Nord Stream 1 jen na 40 % celkové kapacity plynovodu, přičemž jako důvod uvedlo opožděný návrat turbíny, kterou německá společnost Siemens Energy poslala na opravu do Kanady, kde uvízla v důsledku sankcí Západu proti Moskvě.

Kanada o víkendu oznámila, že vrátí opravenou turbínu, ale zároveň uvedla, že rozšíří sankce vůči ruskému energetickému sektoru.

Russia, Moscow, 31 January 2014: Photo of Gazprom headquarters in the Moscow

Plynová krize v Evropě si již vyžádala nouzová opatření ze strany vlád a bolestivě vysoké účty pro spotřebitele.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck mezitím varoval před možným zastavením toku plynu přes Nord Stream 1 po plánované údržbě. Koncem června konstatoval, že na základě dosavadního „vzorce chování“ by nebylo moc překvapující, kdyby Rusko našlo nějaký malý technický detail, pro který nemůže plynovod opět uvést do provozu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tvrzení, že Rusko využívalo ropu a plyn k vyvíjení politického nátlaku a prohlásil, že odstávka plynovodu z důvodu údržby je pravidelná, plánovaná událost a nikdo si „nevymýšlí“ žádné opravy.

Z Ruska do Evropy vedou i další velké plynovody, ale toky komodity postupně klesají. Ukrajina v květnu zastavila jednu tranzitní trasu plynu pro zásahy ruských okupačních sil.

Rusko již zastavilo dodávky plynu několika evropským zemím, které nevyhověly jeho požadavku na platbu v rublech.

„Uplynulé měsíce ukázaly jednu věc: Putin nezná žádné tabu. Úplné zastavení dodávek plynu přes plynovod Nord Stream 1 proto nelze vyloučit,“ řekl Timm Kehler, výkonný ředitel německého průmyslového sdružení Zukunft Gas.

Další články autora