Řeckému turismu se daří více, než se čekalo, růst HDP bude pravděpodobně vyšší

Řecká ekonomika v letošním roce pravděpodobně překoná očekávání, předpokládá šéf centrální banky. Naznačuje to vývoj v cestovním ruchu, který je lepší, než se původně předpokládalo. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

„Základní scénář řecké centrální banky, co se týče vývoje ekonomiky, poukazuje na letošní růst na úrovni 3,2 %, přičemž vychází z předpokladu, že příjmy z cestovního ruchu dosáhnou v letošním roce 80 % z objemu roku 2019,“ řekl guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras. Jak však dodal, ukazuje se, že tyto příjmy by mohly dosáhnout téměř 100 % ve srovnání s rokem 2019. Současný odhad růstu na úrovni 3,2 % tak bude s velkou pravděpodobností překročen.

Santorini sunset at dawn village of Oia Greece

Turismus je pro Řecko klíčový. Tento sektor se na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) země podílí přibližně pětinou a závisí na něm více než čtvrtina pracovních míst. Přestože zvyšující se životní náklady nutí obyvatele Evropy škrtat ve výdajích, ukazuje se, že zahraniční dovolené jsou výjimka a Řecko zaznamenává vysoký příliv turistů.

Navíc země je v lepší situaci v porovnání s dalšími státy eurozóny iv souvislosti s rizikem zastavení dodávek energií z Ruska. I když by se dodávky zastavily úplně, Řecko by se případné recesi mělo vyhnout.

„Řecko má do velké míry diverzifikované zdroje zemního plynu,“ řekl Sturnaras. „Případné úplné zastavení dodávek by sice vedlo k výraznému zpomalení růstu, ne však k poklesu ekonomiky,“ dodal.

Další články autora