Nezaměstnanost v Kanadě klesla v červnu na historické minimum

Nezaměstnanost v Kanadě zaznamenala minulý měsíc nečekaný pokles pod 5%. Dostala se tak na historické minimum. Informovaly o tom agentura Reuters a server tradingeconomics.

Nezaměstnanost v Kanadě dosáhla v červnu 4,9 % oproti květnové hodnotě 5,1 %. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na nejnižší úroveň od zahájení evidování příslušných údajů v roce 1976. Výsledky překonaly i očekávání analytiků, kteří počítali se setrváním nezaměstnanosti na květnové hodnotě.

Počet nezaměstnaných klesl v červnu o 54.000, přičemž počet dlouhodobě nezaměstnaných se snížil o 24.000. Snížila se i nezaměstnanost mladých lidí do 25 let. V rámci této věkové kategorie klesl počet lidí bez práce o 20.800.

Na druhé straně klesl i počet zaměstnaných, a to o 43.200, většinou starších lidí. Důvodem je, že téměř 100.000 Kanaďanů v červnu dobrovolně opustilo trh práce, což naznačuje, že kanadský pracovní trh je blízko plné zaměstnanosti.

vector illustration of Canada map

Pro ekonomy to znamená další posílení inflace, která je již nyní na téměř 40letém maximu. Nejnovější údaje o vývoji na trhu práce proto podle analytiků zvyšují očekávání, že kanadská centrální banka příští týden zvýší hlavní úrokovou sazbu, a to o 75 bazických bodů.

Další články autora