Leasingová firma SMBC přišla pro sankce vůči Rusku o více než 1 miliardu. eur

Světová leasingová společnost SMBC Aviation Capital přišla uvalením sankcí na Rusko a následnými odvetnými opatřeními o více než miliardu eur. Uvedla to firma tento týden s tím, že musela odepsat hodnotu více než 30 letadel, která jí zůstala v Ruské federaci. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Společnost se sídlem v Dublinu je jednou z firem poskytujících pronájem letadel, která kvůli sankcím Evropské unie vůči Rusku za válku na Ukrajině musela zrušit smlouvy s ruskými aeroliniemi. SMBC Aviation Capital uvedla, že v důsledku toho jí v Rusku zůstalo celkem 34 letadel. Jejich hodnotu musela odepsat, přičemž odpisy dosáhly téměř 1,6 miliardy eur.

„Letadla už nejsou pod kontrolou SMBC Aviation Capital, což znamená, že jsme hodnotu těchto aktiv odepsali,“ potvrdila leasingová firma. Za finanční rok 2021/2022, který pro SMBC skončil 31. března, vykázala společnost ztrátu 1,1 miliardy USD (1,08 miliardy eur) právě v důsledku odpisů.

Bez započtení odpisů v Rusku oznámila SMBC Aviation Capital zisk upravený o jednorázové položky na úrovni 336 milionů USD. V předchozím obchodním roce, ve kterém leteckou dopravu do velké míry ovlivňovala pandemie nového koronaviru, dosáhl zisk 15,2 miliardy USD.

Euro coin stacks isolated in studio shot. Money and finance concept

I další společnosti z Irska poskytující leasing letadel, jako AerCap a Avolon, přišly v důsledku sankcí o letadla v Rusku. Podobně jako SMBC se tyto firmy obrátily na pojišťovny s cílem získat část peněz zpět.

Další články autora